Šeimos Gydytojas

Šeimos gydytojo konsultacija – 30.00€

 

MITŲ APIE VAKCINAVIMĄ NUO ŽMOGAUS PAPILOMOS VIRUSO (ŽPV) PANEIGIMAS

1. Mano dukra dar neturi lytinių santykių, todėl skiepyti ją yra per anksti. Remiantis mokslinių tyrimų rezultatais, vakcina nuo ŽPV naudingiausia, kai dar nėra jokių gimdos kaklelio vėžio rizikos veiksnių: lytinių santykių, kontracepcijos vartojimo, gimdymo , rūkymo ir kt. Be to, 3 iš 4 moterų ŽPV užsikrečia būdamos 15 – 24 m., dažniausiai per pirmus 2 – 3 metus nuo lytinio gyvenimo pradžios. Dėl minėtų priežasčių skiepyti reikia mergaites nuo 9 -12 (13) m.

2. Kasmet atlieku gimdos kaklelio ląstelių citologinį tyrimą, tad kodėl turėčiau skiepytis nuo gimdos kaklelio vėžio? Minėtą tyrimą atlikti pravartu, bet jo jautrumas tėra 51 procentas, nes pusė ikivėžinių pokyčių „pražiūrima“, iki 48 proc. dideli citologiniai pokyčiai klaidingai traktuojami kaip minimalūs, taip pat yra 20 – 25 proc. tikimybė, kad tyrimo atsakymas bus klaidingai neigiamas.

3. Žinau, kad organizmo imuninė sistema sunaikina ŽPV, todėl skiepytis nuo ŽPV man neverta. Gal geriau man stiprinti imunitetą? Onkologai ir akušeriai – ginekologai siūlo imunitetą stiprinti skiepijantis. Kalbant apie ŽPV išliekamumą organizme, reikia priminti, jog 54 proc. užsikrėtusių moterų pasveiksta (t. y., jų organizme ŽPV neaptinkamas) per 1 m., o per 2 m. – 91 proc. Bėda ta, kad po 1 m. 19 – 21 proc. užsikrėtusių moterų vėl bus infekuotos, kitoms virusas reaktyvuosis (21 proc.) arba jos turės naujų lytinių partnerių (10 – 20 proc.), kas yra vienas gimdos kaklelio rizikos veiksnių. Tad tik apie 50 proc. užsikrėtusių moterų išsivysto natūralus imunitetas, kuris dėl ŽPV ypatumų nuo naujų užsikrėtimų tuo pačiu virusu apsaugo tik 20 proc. iš tų 50 proc. Vakcinacija padeda išvengti pakartotinio užsikrėtimo.

4. Aš buvau užsikrėtusi ŽPV, bet šiuo metu jo organizme nebėra. Teko girdėti, kad natūralus imunitetas apsaugos mane 10 m., tad ar man reikia skiepytis? PSO duomenimis, efektyvi apsauga nuo pakartotinio užsikrėtimo ŽPV turi trukti mažiausiai 20 m. Kadangi natūralus imunitetas apsaugo apie 10 m., siūloma pasiskiepyti nuo ŽPV.

5. Kai mes mylimes, mano draugas naudoja prezervatyvus, tad aš negaliu užsikrėsti ŽPV ir skiepytis man neverta. Prezervatyvai ŽPV plitimo riziką sumažina 80 proc. Tačiau ŽPV gali būti perduodamas ne tik lytinio akto metu, bet ir liečiantis lytinių organų odai. Dėl šios priežasties vakcina išlieka geriausia gimdos kaklelio vėžio profilaktine priemone.

6. Nenoriu, kad skiepijimo metu į mane įleistų vėžio ląstelių. JAV Maisto ir vaistų valdyba, PSO komitetas vakcinų saugumo klausimais (www.who.int/wer/2007/wer8228_29.pdf) nustatė, kad vakcinose nuo ŽPV nėra jokių gimdos kaklelio vėžio ląstelių ar virusų. Vakcinas sudaro tik žmogui nepavojingi viruso baltymai ir adjuvantai (medžiagos, stiprinančios imuninį atsaką).

7. Vakcinos nuo ŽPV yra neefektyvios. Vakcinos klinikinis veiksmingumas matuojamas galimybe apsaugoti nuo daugelio ikivėžinių ligų (CIN 2/3 ir AIS). Pateikiami duomenys, kad vakcinacija padeda išvengti 90 – 95 proc. ikivėžinių ligų, sukeltų agresyviausių 16 ir 18 ŽVP tipų, atspindi veiksmingumą realiai populiacijai, nes pirmuosiuose tyrimuose, kai buvo įtrauktos tik ŽPV neturinčios ir vakcinacijos kursą baigusios moterys, minėtas veiksmingumas siekė 100 proc. Iki vakcinų sukūrimo buvo nustatyta, kad 16 ir 18 ŽPV tipai sukelia 60 – 80 proc. gimdos kaklelio vėžio atvejų, Europoje – 73 proc., todėl manoma, jog tokios dalies vėžio pavyks išvengti. Be to, ŽPV vakcinos apsaugo ir nuo 31, 33, 45 ŽPV tipų sukeliamų ikivėžinių sutrikimų.

8. ŽPV pavojingas tik moterims, todėl vyrams skiepytis nereikia. Remiantis atsitiktinės atrankos placebu kontroliuojamo dvigubai aklo tyrimo, kurio išvados skelbiamos žurnale New England Journal of Medicine, rezultatais, tik 40 proc. moterų yra užsikrėtusios ŽPV, likusią dalį sudaro vyrai. Jauniems vyrams keturvalentė žmogaus papilomos viruso (ŽPV) vakcina gali sustabdyti ŽPV infekciją, kurią sukelia 6, 11, 16 ir 18 tipų virusai. Taip pat vakcina gali užkirsti kelią galimam išorinių lyties organų pažeidimui.

9. Apie gimdos kaklelio vėžį moterys žino daugiau nei vyrai. Lietuvoje 2012 – 2013 m. atlikta anoniminė apklausa parodė, kad pusė tyrime dalyvavusių moterų apie gimdos kaklelio vėžį nežino nieko, tuo tarpu ¼ vyrų apie jį žino. Be to, 1/3 visų apklaustų vyrų skatina savo drauges, žmonas, mamas kreiptis į gydytoją dėl gimdos kaklelio vėžio prevencijos. Bet tik pusė moterų tai padaro.

APSAUGOKITE SAVE – PASISKIEPYKITE NUO ŽPV!!!

Parengė klinikos šeimos gydytojas ANDRIUS CHARŪNAS.

 

NERŪKYKIME!!! MES JUMS GALIME PADĖTI!

Kad tabakas kenkia sveikatai, žino visi, bet rūkančiųjų skaičius nemažėja. Pradėti rūkyti lengva, tačiau atsisakyti pražūtingo įpročio- sudėtinga.
Tabako dūmuose yra iki 4000 cheminių medžiagų, iš kurių 40 sukelia vėžį (kancerogenai). Kenkia ir vadinamosios lengvosios cigaretės, kuriose nikotino nedaug. Skirtumas tik tas, kad žmogus galbūt ilgiau nepripranta prie nikotino.

Kodėl reikia mesti rūkyti?
Statistika negailestinga. Dėl ligų, kurių priežastis- rūkymas, Pasaulyje kasmet miršta daugiau nei 4 milijonai žmonių. Rūkymas padidina riziką susirgti vėžiu, vaisingumo sutrikimo priežastis, vyrams- erekcijos nepakankamumo priežastis. Rūkymas yra arterijų aterosklerozės, aukšto kraujospūdžio, plaučių, skrandžio ir žarnyno ligų rizikos faktorius, vargina kosulys, nes dirginami bronchai. Rūkant silpnėja odos elastingumas: ji sensta, raukšlėjasi, keičiasi odos spalva. Rūkymas ir kontraceptinės priemonės- nesuderinama. Jeigu rūko nėščioji, gali būti vaisiaus vystymosi komplikacijų, dažnesnės naujagimių mirtys. Rūkančiojo visam organizmui ima trūkti deguonies, pagreitėja visi senėjimo procesai, pakenkiamos smegenys ir širdis ir t.t.
Jei norite atsakingai elgtis su savo kūnu, jūs privalote mesti rūkyti. Tai tiesiog per daug kenkia organizmui. Nėra nei vieno teiginio kodėl reikėtų rūkyti.

Kodėl sunku mesti rūkyti?
Nikotinas yra psichoaktyvi stimuliuojanti medžiaga. Ji pakelia dopamino koncentraciją smegenyse, o ši medžiaga tam tikrose smegenų srityse aktyvuoja malonumo centrus. Metus rūkyti, organizmas kurį laiką reikalauja nikotino, kūnas kenčia, sutrinka kai kurios organizmo funkcijos. Toks fizinės abstinencijos sindromas trunka apie penkias dienas. Atsisakius rūkymo deguonies kiekis sunormalėja per 8 valandas.

UAB “ASMEDA” – modernus medicinos centras. Viena iš pagrindinių klinikos ypatybių yra didelis medikų profesionalumas, įgyta ilgametė praktinė patirtis. Su kiekvienu pacientu dirbama individualiai, būtent Jums parenkami reikalingi tyrimai ir gydymas- tai leidžia pasiekti maksimaliausius rezultatus.