Akušerija-ginekologija

Akušerija-ginekologija

 

Ką turite žinoti, jeigu norite apsisaugoti nuo nepageidaujamo nėštumo

Jeigu gyvenate lytinį gyvenimą arba ruošiatės jį pradėti, tačiau dar nenorite ar neplanuojate susilaukti vaikų, labai svarbu pasirinkti tinkamas apsisaugojimo nuo nėštumo priemones. Ką turėtumėte žinoti, jeigu norite apsisaugoti nuo nėštumo ir būti sveikos?
Išvengti nepageidaujamo nėštumo galima įvairiais būdais – tam skirti prezervatyvai, kontraceptinės tabletės, kontraceptiniai pleistrai, spiralės, spermicidai (žvakutės, želė, tabletės į makštį), natūralus šeimos planavimas ir kiti metodai. Tam, kad būdas apsisaugoti nuo nėštumo būtų jums tinkamiausias, reikia atkreipti dėmesį į daug dalykų – į jūsų sveikatos būklę, amžių, ar turite pastovų partnerį… Kaip apsisaugoti nuo nėštumo, geriausiai jums patars gydytojas ginekologas.
Taigi, į ką privalote atkreipti dėmesį ir kuo pasirūpinti, jeigu:

Norite pradėti naudoti kontraceptikus

Nenuspręskite pačios, kokios kontraceptinės tabletės ar kitos kontraceptinės priemonės jums tiktų, nepasikliaukite draugių ar kitų moterų patarimais ir patirtimi. Pirmiausia kreipkitės į gydytoją ginekologą, kad jis jums parinktų tinkamiausias kontraceptines priemones, atsižvelgdamas į jūsų amžių, mėnesinių atsiradimo laiką ir daugelį kitų požymių. Tačiau svarbiausia, kad gydytojas nustatytų, ar jūs esate vaisinga – ultragarso pagalba rastų subrendusią kiaušialąstę, pasiruošusią ovuliacijai. Nepatartina naudoti SKT (sudėtinių kontraceptinių tablečių), jeigu ovuliacinio sindromo gydytojas nenustato. Tai ypač aktualu dar negimdžiusioms moterims, nes tokiu atveju žymiau svarbu ištirti nevaisingumo priežastis, o ne vartoti kontraceptikus, kurie gali dar labiau padidinti nevaisingumą.
Iš visos SKT pasiūlos reikėtų pasirinkti kuo šiuolaikiškesnius (paskutinės ar priešpaskutinės kartos) preparatus.
Visos SKT yra patikimos apsisaugojimo priemonės, jeigu jos tinkamai parinktos ir teisingai vartojamos (pagal instrukciją), bet ne visoms moterims visos kontraceptinės priemonės pritaikomos.

►Norite pradėti naudoti intrauterinines (įdėtas į gimdą) priemones

Prieš pradedant vartoti šias priemones apsisaugojimui nuo nėštumo, būtina atlikti tyrimus dėl bakterijų ir lytiškai plintančių ligų. Jeigu jūs turite infekciją, tačiau neatliksite tyrimo ir to nesužinosite, yra didelė tikimybė, kad iš gimdos kaklelio infekcija bus pernešta į gimdą.

Jau vartojate kontraceptikus

Kaip ir kiekvienas vaistas, taip ir SKT turi pašalinių reiškinių. Todėl būtina (jūsų sveikatos naudai) derinti su gydytoju ginekologu kontracepcijos priemonių naudojimo trukmę.
Po intrauterininės kontracepcijos priemonių pašalinimo būtina daryti 4/6 mėnesinių ciklų pertrauką, įsitikinti, ar jums jos nepakenkė ir ar galima pakartoti.
Naudojant naujos kartos SKT, jeigu kartais ir pastotumėte, nėštumo pašalinti nebūtina.
Kontraceptines žvakutes nepatariama naudoti ilgiau nei 1-2 mėn. per metus.
Rūkymas ir SKT – nesuderinama, ypač vyresnėms (daugiau kaip 35 m.) moterims.

Neturite pastovaus partnerio

Dėl savo pačios sveikatos ir saugumo jūs turite pasirūpinti apsauga ne tik nuo nėštumo, bet ir nuo lytiškai plintančių ligų. Patikimiausia priemonė apsisaugoti nuo LPL ir nepageidaujamo nėštumo yra prezervatyvai.

Turėjote nesaugių lytinių santykių

Jei turėjote lytinių santykių, tačiau nesisaugojote nuo nėštumo, plyšo ar nusmuko prezervatyvas, o pastoti nenorite, pasinaudokite ekstrine kontracepcija. Tačiau turite žinoti, kad ekstrinė kontracepcija tinkama tik išimtiniais atvejais, ji jokiu būdu negali atstoti ar tapti nuolatiniu apsisaugojimo nuo nėštumo būdu. Ekstrinė kontracepcija gali sutrikdyti menstruacinį ciklą, sukelti kitų nepageidaujamų poveikių.

Svarbiausia – ne tik mėgaukitės intymiu gyvenimu, bet ir rūpinkitės savo sveikata, gera savijauta, o pajutusios neigiamus požymius, nedelsdamos kreipkitės į gydytoją ginekologą. Būkite sveikos ir laimingos!

UAB “ASMEDA” – modernus medicinos centras. Viena iš pagrindinių klinikos ypatybių yra didelis medikų profesionalumas, įgyta ilgametė praktinė patirtis. Su kiekvienu pacientu dirbama individualiai, būtent Jums parenkami reikalingi tyrimai ir gydymas- tai leidžia pasiekti maksimaliausius rezultatus.