Urologija

Pacientai, sergantys urologine liga, dažniausiai skundžiasi: skausmu pilvo apačioje, šlapinimosi sutrikimais, apatinių šlapimo takų dirginimo požymiais ir t.t. Norint nustatyti skausmo ar kitų sutrikimų priežastį, reikia atlikti bendraklinikinius, laboratorinius, instrumentinius tyrimus (ultragarsinę ar rentgeno diagnostiką). Atlikus laboratorinius tyrimus, dažniausiai randami pakitimai: šlapime, šlaplės išskyrose, spermoje, prostatos sekrete ar kraujyje, pasėliuose.
Ligoniai, kurių šlapimo ir lyties organų sistemą apėmusi infekcija, sudaro didžiąją urologinių pacientų dalį. Infekcijos sukėlėjai yra bakterijos, parazitai, grybeliai. Dažniausios specifinio uretrito priežastimis būna  Chlamidinės ir Gonokokinės infekcijos, rečiau Ureaplasma urealyticum, Gardnerella vaginalis, Trichomonas vaginalis ar kitos lytiškai plintančios infekcijos. Jiems nustatyti reikia specialių tyrimų. Yra ir specifiniai sukėlėjai, sukeliantys organizme savitas patologines būkles. Pvz.: tuberkuliozę, aktinomikozę ir t.t.
Vyrų sergamumas prostatos vėžiu  didėja. Ši liga šalyje pagal paplitimą užima pirmąją vietą tarp kitų vėžio formų. Kaip ir kitų organų sistemų navikai, šlapimo ir lyties organų navikai skirstomi į nepiktybinius ir piktybinius. Žinotina, kad kuo anksčiau diagnozuojamas vėžys, tuo geresni gydymo rezultatai.
Pirmieji šlapimo organų piktybinių ligų klinikiniai požymiai pasireiškia vėlai, dažniausiai jau esant pažengusiai  ligos stadijai. Dažniausiai pacientai skundžiasi šlapinimosi sutrikimais, pastebi kraujo šlapime, ilgai trunkantis karščiavimas. Todėl svarbi šių ligų profilaktika – reguliarus šlapimo ir lyties organų sistemų patikrinimas bent 1 kartą į metus: urologo apžiūra, pilvo organų  ir/ar transrektalinis prostatos tyrimai ultragarsu, šlapimo tyrimas, PSA tyrimas (vyrams). Po piktybinio naviko gydymo rekomenduojamas tikrintis dažniau.
Vyrams, pastebėjusius erekcijos, šlapinimosi sutrikimus, maudimą pilvo apačioje, patariama nedelsti, išsiaiškinti esamo sutrikimo priežastį, nes kuo ankščiau nustatyta priežastis, tuo lengviau ją pašalinti

Stipriosios lyties negalavimai

Būtina vyrus skatinti, kad daugiau rūpintųsi ir domėtųsi savo sveikata. Mūsų medikų tikslas- didinti žinomumą dėl prostatos ligų ir jas sukeliančias priežastis. Pastaruoju metu Lietuvoje kasmet diagnozuojama apie 17 tūkstančių naujų susirgimų onkologinėmis ligomis, beveik 20 procentų Lietuvos gyventojų miršta nuo vėžio. Trečdalį vėžio atvejų galima išgydyti, jeigu liga diagnozuojama anksti. Tačiau praktikoje vis dar daugiau dėmesio skiriama gydymui, o ne profilaktikai. Ar ligonių, kenčiančių dėl prostatos problemų padaugėjo, spręsti sunku, tačiau žinių apie šias ligas atsirado tikrai daugiau, o ir padėti galima efektyviau. Priešinė liauka, arba prostata, pagal dydį ir formą primena kaštoną. Ji iš visų pusių gaubia iš šlapimo pūslės išeinantį šlapimo kanalą (šlaplę) ir atsiveria į šlaplę 15-20 angučių. Ilgą laiką buvo manoma, kad prostata gamina tik spermos skystąją dalį, fermentus ir kitas biologiškai aktyvias medžiagas, tačiau sutrikus prostatos funkcijai, visapusiškai nukenčia vyro lytinis gyvenimas, todėl dažnai mėgstama prostatą lyginti su antrąja vyro širdimi. Manoma, kad iki 15 procentų vyrų serga lėtiniu prostatos uždegimu.
Lytinė sfera žmogui yra labai svarbi, tačiau perdėtas sureikšminimas gali sąlygoti įvairias psichologines problemas ir net uždegimines ligas. Prostatos uždegimo priežastimi ne visada būna peršalimas ir bakterijos. Prostatos uždegimas gali pasireikšti labai įvairiai, bet žmogus ypatingų skausmų nejaučia. Vieni pacientai labiau skundžiasi skausmu ir tempimu pilvo apačioje, tarpvietėje arba kirkšnyse, dažniau šlapinasi, kiti- prastu miegu, nuolatiniu nuovargiu, sumažėjusia potencija, bei pagreitėjusiu sėklos išsiveržimu. Būtent šie pastarieji simptomai dažniausiai ir priverčia kreiptis į gydytoją. Tačiau kartais vyrai nejaučia jokių simptomų ir tik atlikus tyrimus randami pakitimai prostatoje. Atvėsus orams, į gydytojus kreipiasi ne tik daugiau ūmiais prostatitais sergančių žmonių, bet ir daugiau sergančiųjų lėtiniais prostatitais, kuriems liga paūmėja ar atsinaujina. Prostatitai gali būti ir alerginiai, kai prostata, kaip ir visas organizmas, reaguoja į kokį nors dirgiklį.
Dažniausi priešinės liaukos uždegimų sukėlėjai – tai infekcijos, ir ypač lytiškai plintančios. Kas keli metai atrandami vis nauji lytinių infekcijų sukėlėjai, ištobulinama jų diagnostika. Dar ir dabar medikai nežino jų visų. Prieš 20 metų buvo žinoma tik apie gonorėją ir trichomonozę, o visi kiti mikroorganizmai buvo priskiriami neaiškių “negonorėjinių” uždegimų sukėlėjams. Šiandien jau niekas neabejoja dėl Chlamydia ir įvairių Mycoplasma rūšių reikšmės sukeliant uždegimą. Šių prostatitų gydymas reikalauja specifinių medikamentų – t.y. pirmiausia reikia gydyti lytiškai plintančią ligą, jos sukėlėją.
Taip pat daug įtakos “vyriškoms problemoms” turi psichologiniai stresai, kraujo sąstovis dubens organuose dėl mažo judrumo, lytinis susilaikymas – tai veiksniai, dažniausiai tik pabloginantys jau esamą situaciją. Taip papuolama į užburtą ratą. Dažnai girdime: susilaikymas – dora. Reguliarus lytinis gyvenimas svarbus ir vyro, ir moters sveikatai bei psichologinei pusiausvyrai. Posakis “susilaikymas – dora” tiktų žmonėms, dažnai keičiantiems lytinius partnerius, nes tuo atveju padidėja lytiškai plintančių infekcijų rizika. Liūdniausios negydomo prostatito pasekmės – potencijos, erekcijos sutrikimai, nevaisingumas, depresija, neurastenija ir kiti psichikos sutrikimai.
Kaip patvirtinama diagnozė?
Dažniausiai atliekami keli tepinėliai iš šlaplės, prostatos sekreto tyrimas ir prostatos echoskopija. Tyrimų kiekis priklauso nuo finansinių aspektų. Galimų sukėlėjų nustatymas jautriais ir patikimais metodais, pavyzdžiui, PGR (polimerazės grandininė reakcija) metodu, vertas investuojamų pinigų, nes leidžia nuspręsti, kokius antibiotikus ir kiek reikia naudoti. Prostatos sekreto ir uretros tepinėliai parodo, ar yra uždegimas. Prostatos echoskopija – prostatos dydį, konsistenciją, esamo uždegimo simptomus ir buvusių procesų pasekmes. Visiems vyresniems kaip 50 metų amžiaus vyrams reikėtų kartą metuose atlikti PSA tyrimą, o didesnės rizikos grupei priskiriamose šeimose (kai prostatos vėžiu serga ar sirgo tėvas, broliai) šį tyrimą rekomenduojama atlikti jaunesniame amžiuje. Būkite atsakingi už savo ateitį ir sveikata. Geriausia investicija- profilaktika.

 

Ką reikėtų žinoti tėvams apie augantį berniuką?

Bendraujant su tėvais tenka patirti, jog trūksta elementarių žinių apie normalų berniukų lytinių organų vystymąsi bei pasitaikančius nesklandumus. Tėvai, o ypač berniuko tėvas, tai turėtų žinoti.
Paprastai normaliai besivystančio berniuko mašnelėje jau gimstant turi būti abi sėklidės (kiaušinėliai). Jeigu po mėnesio vienos arba abiejų sėklidžių nėra mašnelėje, reiškia yra sudėtingesni vystymosi sutrikimai ir būtina urologo apžiūra. Reikia nustatyti sėklidžių buvimo vietą. Kartais užtenka medikamentų, o kartais prireikia operacijos. Gydymas turi būti baigtas maždaug iki 6-7 metų amžiaus, nes vėliau atsiranda negrįžtami pakitimai, kurie nulemia vyro nevaisingumą.

Kartais tėvai pastebi vienos arba abiejų mašnelės pusių padidėjimą. Dažniausiai to priežastimi būna įgimta vandenė arba išvarža. Gali pasitaikyti ir sėklidės auglys, todėl būtina urologo konsultacija.

Dažnai tėvams rūpestį sukelia berniuko varputės vystymosi sutrikimų simptomai: niežėjimas, perštėjimas, šlapinimosi sutrikimai, kartais pūliavimas iš apyvarpės. Berniukas tampa neramus, dažnai liečia, kasosi varputę. Taip dažniausiai būna dėl apyvarpės vidinio lapelio sulipimo su varpos galvutės paviršiumi. Maždaug iki metų amžiaus toks sulipimas būna purus, jis laikomas fiziologiniu ir atsiskiria savaime. Jeigu tai neįvyksta, reikalinga urologo pagalba. Delsti negalima, nes vėliau sulipimas darosi tvirtesnis, procedūra tampa sunkesnė ir tenka operuoti.

Kartais būna įgimtas arba dėl uždegimo įgytas apyvarpės angos susiaurėjimas, kai apyvarpė neužeina ant varputės galvutės. Tokiais atvejais ikimokyklinio amžiaus berniukams būtina speciali operacija.

Taigi jeigu vyresnio nei 2 metų amžiaus berniuko varputės galvutė neapsinuogina, konsultuokitės su urologu.

UAB “ASMEDA” – modernus medicinos centras. Viena iš pagrindinių klinikos ypatybių yra didelis medikų profesionalumas, įgyta ilgametė praktinė patirtis. Su kiekvienu pacientu dirbama individualiai, būtent Jums parenkami reikalingi tyrimai ir gydymas- tai leidžia pasiekti maksimaliausius rezultatus.