Dermatologija

Dermatologija, nagrinėjanti odą ir odos ligas, tiria sveikos ir nesveikos odos sandarą, funkcijas, bendruosius
odos ligų raidos dėsnius, gydymo ir profilaktikos principus, nagrinėja atskiras ligas (odos ir nagų grybeliniai pažeidimai,virusinių infekcijų, egzema ar pleiskanojimu pasireiškiančios ligos,žvynelinės, dilgėlinės, alerginių dermatitų, jaunatvinių spuogų ir t.t.), ligų grupes, sindromus, jų priežastis, vystymosi mechanizmus, ligų simptomus, diagnostikos metodus.

Noras būti gražiu atsirado jau žiloje senovėje. Dažnai manome, kad grožis – tai gamtos dovana.Kiekvienas žmogus yra savaip gražus. Tačiau yra žmonių, kurie rūpinasi savo išvaizda, bet kurie nesirūpina savimi. Taigi, grožis priklauso nuo mūsų pačių. Žinoma, svarbu tą grožį tausoti ir šalinti atsiradusius trūkumus.
Neretai, pastebėję bėrimus veide, patiriame daug nerimo, o jaunesni– kartais net depresiją. Todėl veido odos bėrimai bei įvairių defektų šalinimas ir gydymas yra aktualus gydytojams dermatologams.
Norime aptarti kai kurias odos ligas, pasireiškiančias odos bėrimais. Dažnai šie susirgimai painiojami, todėl ir norimo poveikio nesulaukiama; ligoniai neretai imasi gydytis pagal artimųjų ar pažįstamų patarimus. Šiuo atveju liga išplinta ir užsitęsia.

Seborėja – tai odos laikų liga. Labai padidėjęs riebalų liaukų veikimas vadinamas riebiąja seborėja, o sumažėjęs – sausąja.
Riebioji seborėja dažniausiai vystosi brendimo laikotarpiu, sausoji – dažniausiai senatvėje. Esant sausajai seborėjai, veido odoje gali atsirasti įvairaus didumo dėmių, padengtų pilkai baltais žvyneliais. Esant riebiajai seborėjai, veido odos poros išplėstos, jose susikaupę sutirštėję riebalai. Veido oda riebi, blizganti.
Seborėjos esama ir kitose kūno vietose. Jos atsiradimą lemia genetinės priežastys, tačiau šiai ligai atsirasti turi reikšmės kai kurie organizmo sutrikimai : netinkama dieta, virškinimo trakto sutrikimai, chroninės infekcijos židiniai, vidaus sekrecijos liaukų veiklos sutrikimai ir t.t.

Dažnai pasitaikantis veido odos susirgimas – peroralinis dermatitas. Tai neaiškios etiologijos, lėtinis, recidyvuojantis veido srities išbėrimas. Įtariama daug įvairių faktorių, galinčių turėti įtakos šiam susirgimui atsirasti : saulės spinduliai, kosmetikos priemonės, floruotos dantų pastos, ilgalaikis gliukokortikosteroidinių tepalų vartojimas, plauko maišelio erkė, dažni fokalinės infekcijos židiniai ir t.t.
Šia liga dažniausiai serga 23-35 metų moterys, vyrai – žymiai rečiau. Tačiau paskutiniais metais serga ir vyresnės moterys. Išbėrimo elementas yra rausvas 1-2 mm skersmens mazgelis, mazgelis – pūslelė ar mazgelis – pūlinėlis. Išbėrimai dažniausiai atsiranda simetriškai skruostų, smakro, nosies ir lūpų raukšlėse, aplink burną, akių kampuose. Bėrimai gali atsirasti paraudusioje ar nepakitusioje odoje. Nors šios dermatozės subjektyvūs reiškiniai būna nežymūs, tačiau šios ligos rezistentiškumas gydymui moterims sukelia daug problemų. Gydymas reikalauja kantrybės tiek iš ligonių, tiek iš gydytojo.

Vis dažniau diagnozuojama odos žvynelinė. Jeigu kartu būna bėrimai ir kūno odoje, tai diagnozė nustatoma nesunkiai. Tačiau, jeigu išbėrimas būna tik veide, neretai ligoniai patys ar kieno nors patarimu pradeda gydytis kortikosteroidų tepalais, prie viso to išsivysto ir peroralinis dermatitas. Taip gydant ligonis nepasveiksta. Veido žvynelinė pasireiškia smulkiais mazgeliais, linkusiais susilieti į lašo didumo rožinės spalvos plokšteles, padengtas balkšvais žvyneliais. Neretai šios pleiskanėlės lieka nepastebėtos, nes jos labiau išryškėja pakrapščius, kai lieka rožinė plėvelė bei taškinis kraujavimas. Tai padeda nustatyti diagnozę, paskyrus gydymą, ligonis pasveiksta.

Rožiniai spuogai. Jais serga vyresni nei 40 metų amžiaus vyrai ir moterys. Bėrimai neretai turi ryšį su virškinimo trakto susirgimais. Liga prasideda nosies paraudimu, kuris vėliau išplinta į skruostus bei tarpuakį. Paraudusiame fone vienas po kito atsiranda raudoni soros grūdo didumo mazgeliai. Kai kurių mazgelių viršūnėse būna pūlinėlių. Plauko maišelio žiotys išsiplėtusios, odos reljefas primena apelsino žievę. Dažnai randama (demodex xallviulorus) riebalinių liaukų erkutė.

Paskutiniame dešimtmetyje vis dažniau diagnozuojami rožiniai granuliomatoriniai spuogai (Rosacia liupoid). Tačiau liga dažnai laiku nenustatoma arba ligonis ilgą laiką nesikreipia į specialistą, bando gydytis pats. Šia liga serga įvairaus amžiaus asmenys. Veide pasireiškia plokščias segtuko galvutės dydžio mazgeliais, pūslelėmis ar pūlinukais. Mazgeliai rausvai melsvi lygiu paviršiumi, šiek tiek iškilę virš odos. Bėrimai būna skruostų, kaktos, smakro odoje. Kalbant apie Rosacia liupoid, sunku pasakyti, ar tie bėrimai nuo pat susirgimo pradžios buvo specifiniai, ar jie išsivystė dėl sumažėjusio odos atsparumo, ilgą laiką naudojant kortikosteroidų tepalus. Nustačius diagnozę ir gydant antibiotikais (Tetracycleinu, Rifanpicinu).

>Visi anksčiau išvardinti susirgimai (ir ne tik) prityrusio specialisto nesunkiai diagnozuojami ir, paskyrus atitinkamą gydymą, išgydomi. Ligoniai, pastebėję bėrimus veide ar ant kūno, dažniausiai gydosi įvairiausiais būdais patys. Tokiais atvejais liga užsitęsia ir gydymas būna ilgesnis ir sudėtingesnis. Neracionalus gydymas kortikosteroidų tepalais yra apgaulingas ir pavojingas, ir vargu ar galima tikėtis visiško pasveikimo. Nors iš pradžių gaunamas teigiamas efektas, tačiau ligos atsikartojimas vis dažnėja, o išbėrimas plinta toliau. Taip ligonis patenka į vaistų priklausomybę, o pasveikimo nėra. Po ilgalaikio neprofesionalaus gydymo nebegaunamas jau ir anksčiau buvęs efektas. Jeigu Jūsų odoje atsirado patologinių pakitimų, pablogėjo bendra savijauta, atsirado niežulys, skausmingi jutimai, o taip pat pablogėjo ir estetinis vaizdas- kreipkitės į specialistus. Kad išvengti visų galimų nepatogumų Jums pagelbės gydytojas dermatologas.

UAB “ASMEDA” – modernus medicinos centras. Viena iš pagrindinių klinikos ypatybių yra didelis medikų profesionalumas, įgyta ilgametė praktinė patirtis. Su kiekvienu pacientu dirbama individualiai, būtent Jums parenkami reikalingi tyrimai ir gydymas- tai leidžia pasiekti maksimaliausius rezultatus.